Momentul în care un BMW cade în gol, 12 metri, de pe un pod neterminat. Cum ar fi fost șoferul „păcălit” de Google Maps (VIDEO)

Publicat: 09 04. 2025, 15:54
Foto: Pixabay.com

Clipe de coșmar pentru două persoane, care se aflau într-un autoturism. La un moment, din cauza GPS-ului care a dat rateuri, aceștia au plonjat cu mașina de pe un pod neterminat, pe șoseaua de dedesubt.

Cei doi pasageri ai mașinii au scăpat cu doar câteva răni

Momentul a fost surprins de camerele de supraveghere, iar cele două persoane, din fericire, au scăpat ca prin minune, cu doar câteva răni.

Mai exact, totul s-a întâmplat în Indonezia. Șoferul, un bărbat în vârstă de 61 de ani, confuz de indicațiile primite pe Google Maps, a căzut cu mașina de pe un pod neterminat.

Rudie Heru Komandono conducea un BMW Seria 3 și încerca să ajungă la un prieten, folosindu-se de GPS-ul de pe Google Maps. Bărbatul a mers drumul drept, însă a trecut printr-o breșă din bariera de beton și s-a prăbușit de la aproximativ 12 metri înălțime, informează Daily Mail.

Tot momentul a fost surprins de camerele video din zonă, iar pe acele imagini se poate observa cum mașina sare în gol, apoi a aterizat pe șoseaua de dedesubt. Cu câeftva secunde înainte, au trecut fix pe acolo două autoturisme și o motocicletă.

Momentul poate fi văzut în clipul de mai jos, la secunda 12.

„Nu a fost vina mea. Urmăream GPS-ul”

Miraculos, Rudie și cea care stătea pe locul din dreapta față, Endang Sri Wahyuni, în vârstă de 47 de ani, au scăpat cu câteva răni ușoare.

„Nu a fost vina mea. Urmăream GPS-ul, dar era foarte confuz. Totul s-a întunecat și apoi am simțit că mașina cade”, a mărtutisit șoferul pentru presa locală.

În acest sens, autoritățile din Gresik au demarat o anchetă, iar inspectorul Aswoko, responsabil de aplicare legii în cadrul Poliției Rutiere, a menționat că șoferul a ignorat ieșirile laterale de pe autostradă și a pătruns pe un drum care se afla în construcție. Imediat după acest incident, breșa prin care a trecut autoturismul a fost sigilată, iar autoritățile au anunțat că vor instala semne de avertizare pentru a nu se mai întâmpla astfel de incidente.