Analist economic: Firmele locale nu au cunoştinţe şi curaj să iasă pe pieţele străine și este păcat

Publicat: 09 04. 2016, 14:44
foto: catcostaclujul.ro

Companiile românești au nevoie de încurajare întru testarea piețelor străine, având în vedere că proprietarii aceștuia nu au cunoștințele necesare pentru a trece la acest următor nivel, explică analistul economic Aurelian Dochia pentru zf.ro.

"Firmele locale nu au cunoştinţe şi nu au curaj să iasă pe alte pieţe. Sunt puţine firmele cu acţionariat românesc care se uită către pieţele străine şi este păcat, pentru că după aderarea la UE ele au acces la o piaţă comună cu 500 de milioane de consumatori", a explicat Dochia.

Potrivit statisticilor, exporturile României sunt ținute în spate de doar câteva companii, acestea fiind, de cele mai multe ori, străine. În acest context, suntem o țară care își bazează cea mai mare parte a exporturilor pe domeniul auto.

"Industria auto din România a fost gândită de aşa natură încât să fie dedicată aproape în totalitate exporturilor. Se poate observa însă o evoluţie pozitivă a exporturilor care se bazează acum pe industria auto, faţă de acum câţiva ani când topul era dominat de companii din industria textilă şi de încălţăminte. Acum valoarea adăugată brută a crescut", continuat analistul economic.