Acțiunile europene au consemnat cel mai mare declin săptămânal după criza financiară din 2008. Au închis, totuși, pe creștere ușoară

Publicat: 13 03. 2020, 23:34
Sursă foto: Hepta.ro

Efectele pandemiei de coronavirus s-au resimțit puternic și în bursele europene. Acțiunile au încheiat ziua de vineri cu o ușoară creștere, dar, la nivelul săptămânii, acestea au înregistrat cel mai mare declin de la criza economică din 2008 până în prezent.

Săptămâna aceasta, Indicele pan-european Stoxx 600 a coborât cu 18%, cel mai scăzut nivel din 2008 până acum, dar a închis în urcare cu 1%.

La Londra, indicele FTSE 100 a înregistrat o creștere cu 2,46%, precizează Reuters.

IBEX 35 al Bursei din Madrid a urcat cu 3,73%, iar DAX, indicele Bursei din Frankurt, a avansat cu 0,77%. CAC 40 al Bursei din Paris a avut și el un avans de 1,83%.

Subindicele pentru petrol şi gaze a coborât cu aproape 30% în cea mai slabă săptămână din istoria sa, iar acţiunile din turism şi petrecerea timpului liber au coborât cu 25,1%.