Deputații votează legea care obligă băncile să convertească în lei creditele în franci elvețieni. DW: Este un privilegiu pentru o minoritate obraznică și o nedreptate pentru o majoritate tăcută

Publicat: 13 10. 2016, 11:46
Actualizat: 01 08. 2023, 20:22
Foto: Pixabay

Săptămâna viitoare, Camera Deputaților va da votul final asupra legii care obligă băncile să convertească în lei creditele în franci elvețieni.

O săptămână cu emoții pentru românii cu credite în franci elvețieni. Deputații promit vor da votul final asupra legii care obligă băncile să convertească în lei creditele în franci elvețieni.

Reprezentanții băncilor și cei ai BNR se opun însă conversiei creditelor în franci elvețieni argumentând că multe instituții financiare ar putea avea pierderi mari.

Sub aparența justiției sociale se comite o gravă injustiție”, este de părere și jurnalistul Horațiu Pepine de la Deutsche Welle, spunând că legea este discriminatorie față de românii cu credite în euro, dolari sau lire.

Este scandalos ca o categorie de persoane, de regulă cu venituri peste media societății (câți și-ar permite să ia un credit  de 200 000 de franci elvețieni?), să manipuleze pârghiile statului în așa chip, încât să obțină avantaje de care cetățenii modești care au luat cuminți și prudenți credite în lei, nu vor beneficia niciodată”, scrie Pepine într-un articol pentru DW.

Băncile profită cu siguranță de ignoranța clienților, dar nici clienții nu sunt întotdeauna victime inocente, mai ales aceia care sunt în măsură să contracteze credite de sute de mii de euro”, adaugă acesta.

Astfel,  debitorii în franci elvețieni sunt pe cale să obțină convertirea creditului în lei la cursul din ziua în care au contractat împrumutul, indiferent de gradul de îndatorare și indiferent de volumul creditului. În an electoral, Camera Deputaților e pe cale să voteze o decizie istorică în mediul financiar.

Prin urmare, mai mulți ani la rând au plătit cele mai mici dobânzi de pe piață, iar acum că norocul s-a întors împotriva lor, vor să schimbe regulile jocului și să-și convertească creditul în lei. De aici rezultă că cei care, de la bun început, au avut încredere în ce le-a spus BNR (că e mai bine să ia credite în lei) au fost niște jalnici perdanți, căci iată cum ceilalți vor câștiga oricum prin presiuni politice.

Ceea ce e pe cale să se întâmple este cu totul nedrept, este un privilegiu nemeritat pentru o minoritate obraznică și, prin implicație, o nedreptate pentru o majoritate tăcută și mereu prea cuminte”, conchide jurnalistul DW.