Guvernul polonez va impune o taxă pe vânzări în supermarketuri
Guvernul polonez vrea să impună o nouă taxă de vânzări și astfel să obțină jumătate de miliard de euro de la supermarketuri în acest an.
Marți au fost prezentate principalele detalii ale impozitului de către ministerul polonez de finanțe ca o promisiune a naționaliștilor conservatori cu ocazia campaniei electorale de anul trecut, scrie EurActiv.
Veniturilor supermarketurilor li se vor aplica trei cote de impozit ce depășesc 0,3 milioane de euro pe lună.
Vânzările din weekend vor avea cea mai mare rată, iar medicamentele, apa și gazele naturale nu vor fi incluse pe lista de impozitare.
Guvernul a precizat că prețurile nu vor crește după aplicarea noului impozit.
Lanțurile străine de retail care operează în Polonia, precum Tesco, Carrefour, Auchan sau Kaufland, vor plăti cea mai mare parte, iar din sumele astfel obținute, guvernul plănuiește să finanțeze programe sociale.