Programul de guvernare Ponta 2: „Prima casă” se transformă în „Noua casă” și va fi dedicat doar achiziționării de locuințe noi

Publicat: 20 12. 2012, 18:06

Guvernul Ponta 2 a anunțat, în cadrul programului de guvernare 2013-2016, că se vor aduce modificări programului ”Prima Casă”, destinat achiziției de locuințe cu credite garantate de stat.

„Proiectul Prima Casă va fi transformat în proiectul Noua Casă, adresat doar pentru achiziţionarea de locuinţe noi”, se arată în Programul de Guvernare a noului Cabinet Ponta.

Pentru moment,  programul Prima Casă continuă şi la anul în limita unui plafon de garanţii de 200 de milioane de euro, potrivit unei Hotărâri de guvern din această săptămână.

În 2012 au fost acordate 25.800 de garanţii în valoare de 485 mil. euro, ceea ce înseamnă că au fost accesate credite de 970 mil. euro.

În noiembrie şi decembrie, ritmul de primire a dosarelor la Fondul de Garantare s-a situat la circa 100 pe zi, dar în ultimele zile, ritmul a crescut dar nu semnificativ.

În cadrul programului „Prima Casă“ s-au acordat până acum 80.250 de credite cu 50% garanţia statului, valoarea medie a creditului fiind de 39.200 euro. Astfel, valoarea totală a creditelor este de aproximativ 3,145 miliarde euro.