Suita Google Apps nu mai este gratuită nici pentru firmele cu mai puțin de 10 angajați
Google a anunțat că suita sa de productivitate Google Apps care cuprinde aplicații precum Gmail, Docs și Drive, nu mai este gratuită nici pentru companiile cu sub zece angajați, abonamentul anual fiind de 40 euro pentru fiecare utilizator de mail al firmei. Google spune ca în acest fel clienții vor beneficia și de servicii complete de suport. Pentru utilizatorii individuali aplicațiile rămân gratuite.
Suita de productivitate a Google cuprinde aplicații precum Gmail, Calendar, Drive, Docs, Sheets, Slides, Sites și Vault și a fost lansată în 2007 sub numele de Google Apps. Aceste servicii erau până în 2011 gratuite pentru firmele cu mai puțin de 50 de utilizatori, de acum câteva luni erau gratuite doar pentru firmele cu sub zece utilizatori, iar acum și acestea vor trebui să plătească.
Cei de la Google spun că marele câștig este că aceste firme care vor plăti serviciile vor beneficia și de suport „24 din 24” și de „inbox” de stocare mai mare. Pentru utilizatorii individuali aplicațiile de productivitate vor fi în continuare gratuite, la fel ca și pentru companiile mici care le folosesc în acest moment, diferența fiind că aceste firme nu vor beneficia de serviciile de suport și nici de inbox mai mare.
Abonamentul anual este de 40 euro/utilizator, iar datele arată că în prezent cinci milioane de firme folosesc Google Apps, nefiind însă comunicat procentul utilizatorilor de servicii plătite.