Victor Ponta confirmă că, în scrisoarea FMI, a doua majorare a salariilor este condiţionată de economie

Publicat: 29 05. 2012, 19:11
Foto: victorponta.ro

Premierul Victor Ponta a confirmat că aplicarea celei de-a doua etape de majorare a salariilor în sectorul bugetar, prevăzută pentru decembrie, este condiţionată în scrisoarea transmisă FMI de evoluţia situaţiei bugetare.

Premierul a dat asigurări că aceasta este doar o precauţie în cazul unor „catastrofe financiare.”

„Întotdeauna în scrisorile către instituţiile financiare, toate măsurile sunt sub condiţia ca lucrurile să meargă bine, dar se pot întâmpla lucruri neprevăzute. Noi avem banii în buget, dar este o formulă în caz că apar fenomene financiare cu totul neprevăzute sau nu se întâmplă vreo catastrofă financiară cu Grecia sau zona euro. Orice rău se poate întâmpla”, a spus Ponta, la Prima TV.

Săptămâna trecută, Guvernul a aprobat scrisoarea de intenție prin care au anunțat oficialii FMI de intenția majorării salariilor bugetarilor cu în două tranșe, una în iunie, și alta în decembrie, aceasta din urmă „dacă situaţia bugetară va permite acest lucru”.