Accident pe centura Ploieștiului: Un autocamion care transporta o substanță inflamabilă s-a răsturnat
Un autocamion care transporta o substanță inflamabilă pe șoseaua de centură a Ploieștiului s-a izbit violent de un alt autoturism. În urma impactului, tirul s-a răsturnat peste autoturism, traficul fiind blocat în zonă la această oră. Nu există victime.
Potrivit reprezentanţilor Poliţiei Prahova, accidentul a avut loc în localitatea prahoveană Corlăteşti, fiind implicate mai multe autovehicule, între care un camion încărcat cu 20 de tone de diamoniu fosfat, un îngrăşământ folosit pentru agricultură.
Potrivit autorităților, risc de explozie, însă zona a fost izolată după ce la 112 a fost primit un apel prin care autorităţile erau înştiinţate depre faptul că încăcătura din camion ar fi azot, un produs extrem de instabil care are risc ridicat de explozie.