Argeș: Copil de 2 ani, înecat cu o bomboană, a fost salvat de mamă pe baza îndrumărilor dispecerului de la 112
O mamă din județul Argeș a reușit să-și salveze copilul de doi ani, care se înecase cu o bomboană, cu ajutorul indicațiilor primite de la dispecerul de la 112. Femeia a sunat la numărul unic de urgență și a cerut ajutor după ce copilul ei, înecat cu o bomboană, nu mai avea nicio reacție.
Copil din Argeș, salvat cu ajutorul indicațiilor telefonice ale dispecerului de la 112
Bărbatul care i-a răspuns, dispecer la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Argeş, i-a explicat acesteia, la telefon, ce manevre trebuie să facă pentru salvarea micuțului.
”În cursul zilei de ieri, un apel pe numărul unic de urgență 112 a fost preluat de dispecerul nostru plutonier major Burcea Adrian. Apelantul anunța că un copil de numai doi anișori s-a înecat cu o bomboană, nu mai are nicio reacție și are nevoie urgentă de ajutor.
Evenimentul a avut loc în localitatea Bughea de Jos și cele mai importante lucruri sunt că apelul a fost făcut rapid, iar apelantul, alături de încă o persoană au reușit să pună în practică indicațiile lui Adrian”, se arată într-o postare pe Facebook a ISU Argeș.
Urmând indicațiile dispecerului, femeia l-a așezat pe copil cu fața în jos, pe antebrațul său și l-a bătut pe spate până când acesta și-a revenit. În tot acest timp, dispecerul a rămas la telefon.
”Adrian nu este de foarte mult timp în dispeceratul ISU Argeș, însă pregătirea pe care o are îl face un bun salvator din orice postură s-ar afla.
Atât el cât și ceilalți colegi din țară sunt primii care intervin în situații de urgență, dând informații extrem utile apelantului.
Suntem siguri că nu este prima viață salvată a lui Adrian, dar această situație a ajuns la urechile noastre.
De asemenea, este un bun prilej pentru a vă atrage atenția asupra modului de comportare în situații de urgență, informații care vă sunt mai aproape de cât considerați.
Tot ce trebuie să faceți este să descărcați aplicația DSU, accesați rubrica ,,MAI MULTE” și mai departe ,,Învață”. Totodată, aici veți găsi și jocuri educative pentru copii”, au mai transmis reprezentanții ISU Argeș.
Cazul fericit din Argeș vine în contextul în care în ultima vreme în spațiul public au fost prezentate situații de-a dreptul tragice.
Argeș: Copil de 2 ani, înecat cu o bomboană, a fost salvat de mamă pe baza îndrumărilor dispecerului de la 112
Mai multe cazuri tragice, prezentate în ultimele zile în spațiul public
Un copil de 3 ani din județul Botoșani a murit în ambulanța cu care era dus la spital. Asta după ce o primă ambulanță care a intervenit la solicitarea părinților, nu avea medic.
Iar în urmă cu câteva zile, doi părinți din județul Cluj au trecut prin momente mai puțin plăcute când au sunat la Serviciul de Ambulanță. Fetița lor avea probleme de sănătate așa că au decis să solicite ajutorul salvării, însă, au avut parte de o discuție halucinantă, fiind umiliți de dispecerul de la ambulanță.
”E copilul dumitale, nu trebuia să laşi să se ajungă până aici. Nu răspund eu deloc. Înseamnă că nu te-ai uitat la ea, foarte simplu. Eu nu răspund de ea, răspunzi dumneata şi nevasta dumitale că sunt ai voştri copiii, nu sunt ai mei copiii. Eu pe ai mei mi i-am crescut. Eu sunt obligată pe urgenţă. Nu mă înveţi tu pe mine la ce sunt obligată să trimit!Tu să îţi vezi de copil mai bine. Răspunzi, că e al tău Bine! La revedere”, a fost una dintre replicile halucinante ale operatorului de la 112.