Bărbat din Galați, reținut după ce a lovit doi copii de 9 și 11 ani. Motivul pentru care a recurs la acest gest

Bărbat din Galați, reținut după ce a lovit doi copii de 9 și 11 ani. Motivul pentru care a recurs la acest gest
Sursa foto: Pixabay.com

Un bărbat în vârstă de 42 de ani din Galați a fost reținut pentru 24 de ore, după ce a lovit doi copii, de 9 și 11 ani, cu un obiect contondent din lemn, provocându-le leziuni, a informat, miercuri, 7 august, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Galați.

Bărbatul i-a lovit pe cei doi minori cu un obiect din lemn

Polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Rădești au fost sesizați luni, 5 august, de o femeie din Fârțănești, cu privire la faptul că fiul acesteia, în vârstă de 11 ani, a fost agresat fizic, cu o seară înainte.

Duminică, 4 august, bărbatul în vârstă de 42 de ani, tatăl unei fete minore, a lovit doi copii de 9 și 11 ani, pe fondul unui conflict verbal. Minorii au fost loviți în zona corpului, cu un obiect din lemn, provocându-le leziuni.

„În fapt, la data de 5 august 2024, Secţia 5 Poliţie Rurală Rădeşti a fost sesizată, de către o femeie din localitatea Fârţăneşti, din judeţul Galaţi, cu privire la faptul că fiul acesteia, în vârstă de 11 ani, a fost agresat fizic, în cursul serii anterioare.

În urma verificărilor efectuate de către poliţişti, s-a stabilit că în data de 4 august 2024, pe fondul unui conflict verbal anterior avut cu o minoră, bărbatul de 42 de ani, tatăl acesteia, le-ar fi aplicat băiatului de 11 ani şi unui alt minor, de 9 ani, care se deplasau pe o stradă din aceeaşi localitate, mai multe lovituri în zona corpului, cu un obiect contondent din lemn, provocându-le leziuni”, se arată într-un comunicat de presă remis de IPJ Galaţi, potrivit Agerpres.

Autoritățile au luat luni, 5 august, măsura reținerii pentru 24 de ore față de un bărbatul din localitatea Fârțănești, Galați, fiind bănuit de săvârșirea infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Pe 6 august, bărbatul a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Bujor, care a dispus măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.

Ultima oră
20:46 - Interceptări uluitoare în dosarul lui Marius Isăilă, fost parlamentar PSD acuzat de cumpărare de influență și arestat de DNA. Discuții monitorizate cu Octavian Berceanu: „Primul lucru știi la ce mă gândeam? La buzunar!”
20:00 - Jurnalistul Ionel Stoica dezvăluie trecutul controversat al Florinei Maior, apropiată de Anca Alexandrescu și declarată „revoluționară” la doar 10 ani
19:23 - Gest revoltător al unui înalt funcționar din Ministerul Economiei. Scandal și violență într-un club din Târgu Jiu: „Tu știi cine sunt eu?”
18:57 - Senatorul neafiliat Paul-Ciprian Pintea, din nou în vizorul poliției. Al treilea dosar penal pentru conducere fără permis
18:39 - Ciprian Ciucu și proba din teren — rezultate care cresc calitatea vieții (VIDEO)
18:18 - Horoscop Alina Bădic pentru săptămâna 9 – 15 noiembrie: Portaluri energetice și transformări profunde pentru toate zodiile (VIDEO)
17:00 - Daciana Sârbu, escapadă romantică de ziua iubitului. Cum au apărut cei doi pe contul de Instagram al femeii de afaceri
16:17 - Black Friday a doborât toate recordurile. Românii au cumpărat aur, mașini și bilete de festival în timp record
15:57 - Soldat surprins cu ochii în lacrimi la priveghiul lui Emeric Ienei. Ce personalități din lumea sportului au participat la înmormântarea marelui antrenor
15:12 - Cum își propune Ciprian Ciucu să rezolve problema traficului din București: „Nu veți mai vedea mașini pe trotuar”