Carmen Iohannis, Viorica Dăncilă și Daciana Ponta, la Vatican. Ținutele vestimentare adoptate la întâlnirea cu Papa Francisc (FOTO)

Publicat: 11 05. 2018, 15:05

Premierul Viorica Dăncilă a fost primită, vineri, în audiență la Vatican. Aceasta a fost însoțită de soțul său, Cristinel Dăncilă, la întâlnirea cu Suveranul Pontif.

Dancilă nu este însă prima femeie de la vârful statului român care, în ultimii ani, s-a întâlnit cu Papa Francisc.

În 2017, cuplul prezidențial a fost primit la Vatican, într-o vizită oficială.

De asemenea, în 2014, fostul premier Victor ponta și soția sa, Daciana Sârbu, au avut o întrevedere cu Papa.

Cu prilejul deplasării la Vatican, cele trei doamne au adoptat un stil vestimentar sobru. Carmen, Viorica și Daciana au imbrăcat rochii negre și și-au acoperit capul, conform regulilor bisericii Catolice.

Foto: Klaus Iohannis, Carmen Iohannis și Papa Francisc

Foto: Viorica Dancila, Cristinel Dancila si Papa Francisc

Foto: Victor Ponta, Daciana Ponta si Papa Francisc