Cerință imperativă de la Comisia Europeană privind schimbările la legile justiției

Publicat: 08 11. 2017, 11:08

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a avut marți o întrevedere la Bruxelles cu prim-vicepreședintele Comisiei Europene, Franst Timmermans. Cu această ocazie, oficialul european i-a cerut clar să nu fie aprobată nicio modificare la legile justiției înainte să fie primit un aviz de la Comisia de la Veneția, susțin surse citate de Politico.eu.

Agenția europeană susține că după protestele de amploare de duminică seară, Timmermans dorește ca experții constituționali internaționali doresc consulte și să verifice modificările dorite la legile justiției.

Comisia de la Veneția, organismul care trebuie să verifice astfel de legi, is o componentă cu rol consultativ al Conciliului Europei care a fost implicat în ultimii ani în oferirea de avize privind modificari legislative, cu precădere în ultima perioadă în Polonia.

Ministerul Justiției a comunicat public despre această întrevedere că are rolul ca Toader să prezinte "stadiul procedurii interne și evoluțiile în ceea ce privește modificarea legilor justiției".

Proiectul de modificare a legilor penale se află în prezent în Parlament la comisia specială condusă de Florin Iordache. Draftul acestui proiect a fost întocmit de Tudorel Toader, dar sunt anunțate schimbări importante privind anumite prevederi prin amendamente în Parlament.

Privind avizul Comisiei de la Veneția, Liviu Dragnea a transmis în 25 octombrie că legile justiție vor fi adoptate până la finalul acestui an indiferent dacă până atunci vine sau nu avizul de la Comisia de la Veneția.