Comandantul Gărzilor Irlandeze de la Palatul Buckingham, menţionat în rechizitoriul procurorilor în dosarul retrocedărilor (VIDEO)

Publicat: 24 01. 2015, 17:38

Date incredibile ies la iveală în dosarul retrocedărilor ilegale de păduri. Comandantul Gărzilor Irlandeze de la Palatul Buckingham este menţionat în rechizitoriul procurorilor DNA. Cristhoper Ghika este un descendent direct al lui Nicolae Ghica, proprietarul pământurilor.

Reprezentantul ofiţerului s-ar fi înţeles cu omul de afaceri Paltin Sturdza şi fostul deputat Ioan Adam, pentru a da o declaraţie mincinoasă care să susţină tezele juridice ale lui Adam.

Dosarul retrocedărilor ilegale de păduri în care au fost deja trimişi în judecată miniştri şi parlamentari scoate la iveală încrengături mafiote incredibile, inclusiv din rândurile nobilimii.

În rechizitoriul procurorilor este menţionat numele baronului austriac Jakob Kripp, acţionar la Agricola Ştirbey şi proprietar de podgorii la Drăgăşani. Kripp este, potrivit anchetatorilor, reprezentantul legal al lui Cristopher Ghika, nimeni altul decât comandantul Gărzilor Irlandeze de la Palatul Buckingham, reşedinţa oficială a reginei Elisabeta a Marii Britanii.

Cristopher Ghika este descendentul direct al lui Nicolae D. Ghica, fără a avea însă şi calitatea de moştenitor al terenurilor acestuia. Adevăraţii proprietari erau copiii lui Nicolae Ghica.

Cu toate acestea, Paltin Sturdza şi fostul deputat Ioan Adam au avut mai multe întâlniri cu şeful gărzilor de la Buckingham şi cu baronul Kripp în care ar fi stabilit să dea o declaraţie mincinoasă din care să reiasă că succesiunile după Nicolae D. Ghica şi Dimitrie Ghica nu s-au dezbătut niciodată.

Cel care ar fi pus la punct această înţelegere ar fi fost chiar fostul deputat, Ioan Adam, în calitatea sa de avocat. Social democratul i-ar fi învăţat pe Kripp şi Sturdza ce trebuie să scrie în declaraţie pentru a putea pune mâna pe terenuri.

„Este cea mai mare prostie de pe lume să rămâne statului. Asta înseamnă că sunteţi nebuni toţi. Dar noi avem arma asta secretă. Deci în felul acesta, eu vă mai spun dumneavoastră, în felul acesta le-am închis gura la jegoşii ăia, că ei nu ştiu că noi avem arma asta secretă, ei nu ştiu, sunt nişte proşti”, le spunea Adam celor doi în anul 2008, într-una dintre discuţiile înregistrate de Sturdza. Probele au fost găsite de procurori şi erau stocate sub numele Adam şi Baronul.

Jakob Kripp, baronul austriac este soțul Ilenei Știrbey, nepoata prințesei Maria Știrbei, iar Cristopher Ghika, comandatul gărzii regale, este cel care a dat onorul la nunta prinţului WIlliam cu Kate Middleton.

Șeful Gărzilor Irlandeze de la Buckingham, în dosarul retrocedărilor

http://static1.mediadirect.ro/mediaplayer/manager/preloader.swf