CORONAVIRUS | Argeș: Unitate mobilă ATI cu 12 paturi, instalată la SJU

Publicat: 28 07. 2020, 17:58
foto: Hepta.ro

O unitate mobilă de Terapie Intensivă cu 12 paturi va fi instalată la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Piteşti, în contextul în care în județul Argeş nu mai sunt locuri libere la ATI după ce numărul persoanelor testate pozitiv cu noul coronavirus a crescut alarmant.

Dan Man , președintele Consiliului Județean Argeș: Așteptăm Unitatea Mobilă de Terapie Intensivă. Situația a devenit dramatică

Dan Manu, președintele Consiliului Județean Argeș, a declarat, marți, că situația a devenit dramatică în Argeș, iar numărul cu situație critică este alarmant de mare.

”Numărul de contaminați este, de la o zi la alta, mai mare. Vârsta celor contaminați și a celor care sunt simptomatici a scăzut la aproximativ 40 de ani. Săptămâna trecută am transformat un spital non-COVID în spital COVID și s-a umplut în două zile. Numărul pacienților cu situație critică este alarmant de mare”, a spus el.

Acesta a adăugat că în prezent nu mai există niciun loc în Terapia Intensivă.

”Așteptăm Unitatea Mobilă de Terapie Intensivă care, în cursul zilei de astăzi (marți, n.r.) sau cel târziu mâine (miercuri, n.r.), va sosi la Pitești”, a transmis Dan Manu, pe Facebook.

În Argeș va ajunge un laborator mobil ATI, dotat cu 12 paturi și cu echipamente necesare

Potrivit unui anunțal PNL Argeş publicat pe Facebook, pentru aducerea laboratorului mobil ATI, care este dotat cu 12 paturi și cu echipamente necesare, au făcut demersuri prefectul Emilian Soare şi liderul liberalilor argeşeni, Adrian Miuţescu.

”Unitatea mobilă va fi deservită de către personal dedicat al Spitalului Județean de Urgență Pitești. Este vorba despre un tir ATI, dotat cu 12 paturi având, alături de gaze medicale, toate echipamentele necesare unei astfel de secţii, respectiv ventilatoare, monitoare şi injectomate”, se menționează în document.

Laboratorul mobil ATI din Argeș, ultimul din cele patru din țară

Reamintim că laborator mobil de Terapie Intensivă este ultimul din cele patru din țară. Celelalte trei unitățiATI sunt instalate la Ploiești, la Galați și la Timișoara.

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat, în raportul zilnic, că, până marți – ora 13, au fost confirmate la nivel național 47.053 de cazuri de infecție cu coronavirus – la un număr total de 1.131.699 de teste pentru SARS-CoV-2 prelucrate – dintre care 1.151 reprezintă îmbolnăviri nou depistate, la 21.135 de teste.

Din numărul total de persoane diagnosticate cu COVID-19, 26.128 de pacienți au fost declarați vindecați și 3.716 de pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare, 2239 au decedat, dintre care 33 în ultimele 24 de ore, iar alte 357 sunt internate în secțiile de terapie intensivă din țară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.131.699 de teste. Dintre acestea 21.135 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.127 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 8.008 la cerere. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 30 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 28 iulie.