Cristian Tudor Popescu, despre condamnarea lui Vișinescu: „I-aș fi dat un singur an, în temnița de la Râmnicu Sărat, pe care a condus-o”
Jurnalistul Cristian Turor Popescu a scris despre sentința lui Alexandru Vișinescu, potrivit republica.ro.
Alexandru Vișinescu, „bătrân, în care răutatea ucigașă încă-i tânără”, ar fi trebuit să primească un singur an de detenție, în temnița de la Râmnicu Sărat, pe care a condus-o, a precizat Cristian tudor Popescu.
„Râmnicu Sărat a fost iadul tăcerii”, a mai spus jurnalistul.
Deținuții erau tratați inuman, nu aveau voie să spună nimic, nu aveau voie să scoată niciun sunet, nici în celulă, nici la plimbarea în cerc prin curte. Mai mult, condamnații erau ajutați să nu scoată niciun sunet nici atunci când mureau.
Deși au fost puțini cei care au scăpat vii de acolo, aceștia au avut nevoie de mult timp să reînvețe să vorbească.
Jurnalistul a declarat că acolo ar fi trebuit să meargă și Vișinescu, să fie unicul deținut și să aibă „privilegiul de a zbiera din când în când”.