Două angajate ale DRDP Giurgiu, arestate preventiv pentru luare de mită

Publicat: 27 06. 2015, 10:12
Foto: romanialibera.ro

Două angajate ale DRDP – Agenția de Control și Încasare Giurgiu, Secția de Control și Taxare, au fost surprins în flagrant când luau mită.

Daniela Hrițcu, fost vicepreședinte al PDL Giurgiu, a fost prinsă când primea bani de la un denunțător. Aceasta, împreună cu o altă colegă, au primit cu titlu de mită suma de 600 lei, în scopul de a nu aplica o sancţiune contravenţională unui conducător auto, potrivit știripesurse.ro.

Flagrantul s-a bazat pe un denunț al conducătorului auto din data de 24 iunie 2015. Funcționarii unei agenții din Giurgiu au pretins și au luat în mod repetat de la conducătorul auto sume de bani cu titlul de mită sub pretextul unor nereguli constatate la autocamion, cu privire la greutatea maximă admisă pentru circulaţia pe drumurile publice.

Pentru cele două femei a fost emisă o Ordonanță de reținere pentru 24 de ore, iar pe 26 iunie instanța a admis cererea Parchetului de pe lângă Tribunalul Giurgiu priovind arestarea preventivă pentru 30 de zile a inculpatelor Claudia Adriana Ignat și Daniela Hrițcu.