Elicopterele MAI, solicitate în mai multe cazuri: Două femei și un bebeluș, transportați la spitalele din Capitală

Publicat: 29 01. 2012, 10:51

Cinci intervenţii au avut angajaţii Ministerului de Interne pe calea aerului. Au salvat viaţa unei fetiţe, care abia s-a născut şi a două femei care aveau nevoie de îngrijiri la spitalele din Capitală. Elicopterele au aterizat şi decolat fără întrerupere de pe baza de la Băneasa.

În alt caz, misiunea a fost, cu atât mai grea, cu cât o femeie de 74 de ani a fost la un pas să moară chiar în aeronava.

În timpul zborului, femeia de 74 de ani a intrat în stop-cardio respirator, iar medicii au făcut tot posibilul să o salveze.

Femeia suferise arsuri după ce a inhalat aerul fierbinte din sobă, atunci când a încercat să facă focul.

„Doamna a fost prezentată ieri (n.r. sâmbătă) la secția de primiri urgență cu arsuri la nivelul căilor respiratorii, mâinilor și gâtului și coapsei drepte, arsurile externe fiind de gradul I, II.  Se pare că starea ei s-a deteriorat”, a declarat Luminița Paul, medic la Serviciul de Ambulanță Argeș.

Victima a fost preluată de un elicopter MAI de la Piteşti şi a fost dusă în Capitală la spitalul de Arși. Pe drum, ea a intrat în stop cardio-respirator și a fost resuscitată, apoi a fost preluată de o ambulanţa de pe Aeroportul Băneasa.

Tot pe calea aerului s-a intervenit şi la Craiova, unde o altă femeie a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgenţă după ce a intrat în şoc miocardic.

În Capitală, femeia a fost imediat preluată de o ambulanţă şi dusă la spitalul Fundeni.

Un  nou născut din Videle a fost salvat în ultima clipă de echipajul SMURD. Intrase în şoc hipotermic şi a avut nevoie de îngrijiri medicale specializate. Fetiţa  a fost internată la spitalul Polizu din Capitală.

Peste 30 de misiuni au fost înregistrate în ultimele zile.

Elicopterele MAI, solicitate în maui multe cazuri

http://static.mediadirect.ro/player-preload/swf/preloader/preloader.swf

Embed: