Explozie pe E70: O persoană a murit după ce două tiruri s-au ciocnit frontal. Traficul este blocat

Publicat: 24 04. 2012, 16:59

Circulaţia rutieră este blocată pe ambele sensuri, pe drumul european 70, între Drobeta Turnu Severin şi Craiova, după ce două tiruri s-au ciocnit frontal și au ars complet, marţi după-amiază.

Incendiul este deosebit de puternic, existând pericolul să se extindă la pădurea din apropierea DN 6. Totodată, focul a afectat şi liniile electrice de la calea ferată aflată în apropierea şoselei.
      
Potrivit inspectorului Adrian Creangă, de la Infotrafic, în urma accidentului o persoană şi-a pierdut viaţa, iar alte două sunt rănite.

„Două autotrenuri au intrat în coliziune frontală. O persoană a fost carbonizată. La fața locului se află echipaje ale Poliției Rutiere, cât și ale ISU, care încearcă să înlăture pericolul. Pe lângă șoferul mort, există și alte două persoane rănite”, a declarat pentru Știrile B1 TV, inspectorul Adrian Creangă, de la Infotrafic.

Tirurile circulau din sens opus şi s-au lovit frontal, după ce unul dintre autovehicule a pătruns pe contrasens.

Două tiruri s-au ciocnit pe E70

http://static.mediadirect.ro/player-preload/swf/preloader/preloader.swf

Embed: