MII DE ROMÂNI au picat în capcana unui FAKE NEWS: Internauții au distribuit poza unui castel din Germania, convinşi că ‘bijuteria’ se află într-un sat da la noi (FOTO)
O glumă făcută de un tânăr pe Facebook a răspândit un fake news de mai mult de 12.000 de ori.
Asta arată cât de uşor pot cădea românii în capcana știrilor false.
Este vorba despre o fotografie cu un castel din Germania, pe care tânărul de profesie medic a distribuit-o ca fiind din România.
„Acest castel mirific se afla în comuna Ususău, jud. Arad. A fost construit acum 850 de ani. Descoperă minunăţiile României”, a scris medicul pe pagina sa de Facebook.
![]()
Contactat de „Adevărul”, autorul postării a declarat că la început postarea a fost făcută în glumă, alegând Ususăul pentru că e numele folosit atunci când glumeşte cu prietenii pe seama cuiva care „nu ştie pe ce lume trăieşte”. Ulterior, tânărul a vrut să vadă până unde se ajunge.
„La fel cum postarea mea a fost pe jumătate adevărată, castelul există, descrierea este falsă, aşa poate fi şi o ştire. În România amploarea fake news-ului este foarte mare. Trebuie verificată informaţia din mai multe surse, să nu caute site-uri obscure sau senzaţionalul. Fix pe modelul ăsta se câştigă alegeri. Se vine cu jumătăţi de măsură, cu jumătăţi de adevăruri. Sunt armate formate de partide pentru distribuire în grupuri. Sunt foarte multe postări de genul”, a mai declarat Daniel Rapcău.
”The Facebook Dilemma”, cea mai amplă investigație despre impactul rețelei de socializare asupra vieții private, difuzată ÎN EXCLUSIVITATE pe B1 TV, pe 1 ianuarie, de la ora 21.00