Fermierii sunt obligați să cultive plante cu un conținut ridicat de proteine vegetale pe cel puțin 10% din terenurile pe care le dețin

Publicat: 23 02. 2023, 22:06
Actualizat: 23 02. 2023, 22:10
Sursa Foto: Captură Video

Începând din acest an, românii sunt obligați să cultive plante bogate în proteine vegetale pe cel puțin o zecime din terenurile agricole pe care le dețin.

De asemenea, aceștia vor primi și bani de la UE, dacă fasolea, mazărea, lintea sau soia, nemodificate genetic, nu vor fi stropite cu îngrășăminte chimice, potrivit stirileprotv.ro.

Fermierii sunt obligați să cultive plante proteice

Se pare că în județul Constanța, fermierii supraveghează din aer suprafețele agricole. Din acest an, cei care cultivă cereale sunt obligați ca pe 10% din suprafața totală să fie plantate culturi proteice cum ar fi mazărea, fasolea, lintea sau soia.

În cazul agricultorilor care nu se conformează, ei vor fi sancționați cu câte 56 de euro pentru fiecare hectar.

„Cumva mazărea este cea mai timpurie cultură. În condițiile în care nu ai irigat, este aproape imposibil să ai rezultate să recoltezi. Calendaristic, suntem ceva mai devreme să prindem cumva bruma de apă pe care o avem, ne lipsește apa”, a declarat Mircea Chipailă, reprezentant al Asociației Agricultorilor Constanța.

Fermierii din România renunță în fiecare an la culturile proteice, deși consumul de fasole, soia, linte și mazăre a crescut. Aceștia au mizat pe grâu, unde au câștigat mai mult, parțial, și în urma conflictului din Ucraina.

Însă în prezent, Uniunea Europeană vrea să stimuleze și producția celorlalte culturi și pentru consum, dar și pentru sănătatea terenului arabil. Studiile arată că un român mănâncă 8,7 kilograme de plante proteice anual, cu aproape un kilogram mai mult ca în 2019.

„Aici dau dreptate celor care s-au gândit să promoveze o astfel de lege, pentru că, odată cu cultivarea plantelor leguminoase, ele îmbunățesc structura solului”, a spus Gheorghe Lămureanu, fermier.

Măsura vizează și atenuarea schimbărilor climatice generate de încălzirea globală

Potrivit meteorologilor care monitorizează culturile agricole, un lan de cereale afectează temperatura aerului cu 1,5 grade în plus.

Plantele uscate absorb și degajă căldură ca elemenții unui calorifer. Plantele verzi, pe de altă parte, nu o mai elimină, iar astfel nu mai este influențată temperatura aerului în zona acestor culturi. 

„Pactul verde impune niște măsuri care vor fi luate la nivel european, inclusiv în Romania. Provocarea în anii care vin este legată de măsuri de menținerea a temperaturii cât mai jos”, a transmis Mircea Chipailă, reprezentant al Asociației Agricultorilor Constanța.