Fostul director RADET București, condamnat definitiv la 6 ani de închisoare

Publicat: 27 11. 2013, 11:27
Foto: incont.ro

Fostul director al Regiei Autonome de Distribuire a Energiei Termice (RADET) București Ion Dabela a fost condamnat definitiv de magistrații ÎCCJ la 6 ani de închisoare cu executare pentru corupție, în legătură cu derularea unui contract, în perioada 1998-2002, cu o firmă germană.

Anchetatorii au reţinut faptul că, în perioada 1998-2002, persoane din conducerea RADET Bucureşti şi intermediari au pretins şi primit, în mod repetat, de la reprezentanţii firmei germane Preussag Rohrsanierung GmbH bani şi bunuri în valoare totală de peste 500.000 de mărci germane, prin transferuri bancare sau cash, în vederea încheierii contractului economic respectiv şi asigurării ritmicităţii plăţilor pe care regia urma să le efectueze.

Fostul director al RADET Ion Dabela este acuzat de săvârşirea a patru infracţiuni de luare de mită şi de asociere în vederea săvârşirii de infracţiuni, ambele aflate în concurs real şi în formă continuată, relatează Agerpres.

Procurorii au stabilit că acesta a primit cu titlu de mită, direct sau prin intermediul altor persoane cercetate penal în cauză, bani şi bunuri în valoare totală de peste 100.000 de euro pentru ca, în calitatea pe care o avea, să aprobe şi să susţină contractul de reabilitare a conductelor de termoficare din Bucureşti prin metoda propusă de firma germană.

Decizia este definitivă.