"Ignorarea autodenunțul lui Ghiță în cazul Kovesi nu este o dovadă de prea mare înțelepciune". Bejan: Prietenul lui Ponta nu este sinucigaș. Când mafia se apucă să dea din casă e bine să ciulim urechile

Publicat: 29 09. 2016, 17:54

Nume mari la DNA Ploiești săptămâna aceasta. Cel mai spectaculos caz este cel al lui Sebastian Ghiță, care s-a autodenunțat ca să o acuze pe Codruța Kovesi de plagiat.

Deși scepticii afirmă că Ghiță nu ar trebui luat în seamă, pentru că acuzațiile sale la adresa șefei DNA sunt nefondate și au la bază dosarele întocmite pe numele său de procurorii anticorupție, jurnalistul Gabriel Bejan este de părere că a-l ignora complet pe “prietenul lui Ponta” nu este o dovadă de “prea mare înțelepciune”.

“Când mafia se apucă să dea din casă și povestește cum a ajuns să falsifice până și un raport pe care ar fi trebuit să-l întocmească niște specialiști în drept e bine să ciulim urechile, ca să înțelegem mai bine vremurile în care trăim”, notează acesta într-un articol publicat pe romaniacurata.ro.

Bejan a făcut și câteva observații legate de scandalul care încinge scena politică.

Potrivit acestuia, dacă reprezentanții Consiliului Național de Etică nu și-au făcut treaba în cazul lui Kovesi, asta înseamnă că nu au judecat corect nici în cazul lui Ponta, acuzat și el în 2012 de plagiat.

“Prin autodenunțul la parchet, Ghiță confirmă implicit făcătura din cazul fostului premier, ceea ce e la fel de penal ca și în situația Codruței Kovesi (evident, dacă lucrurile s-au întâmplat așa)”, scrie el.

Totodată, acesta reamintește că în momentul în care s-a dat verdictul în cazul Kovesi, ministrul Educației era Ecaterina Andronescu, un fapt “deloc lipsit de importanță”. Și asta pentru că vor trebui să dea cu subsemnatul unii dintre membrii Executivului din acea perioadă, inclusiv Andronescu și Ponta.

“Sebastian Ghiță este un jucător foarte periculos care știe să folosească arta manipulării. Nu este însă în nici un caz sinucigaș. În aceste condiții, se pune întrebarea legitimă de ce ar alege prietenul lui Ponta această cale ciudată (după cum a numit-o și președintele Klaus Iohannis) de a se răzbuna pe Kovesi?”, se întreabă Bejan.

Un motiv ar fi că deputatul vrea să forțeze o eventuală demitere a Codruței Kovesi, care ar fi implicată într-un scandal penal.

“Nu cred că președintele Iohannis ar risca să-i ceară demisia șefei DNA doar pe baza unui denunț făcut la parchet de Ghiță. S-ar umple de ridicol”, este de părere jurnalistul.

Bejan mai spune că afirmațiile lui Ghiță trebuie verificate, iar opinia publică și presa trebuie să se intereseze de acest lucru.

“Și asta pentru că, în cazul lucrării șefei DNA, nu avem decât verdictul unei comisii compromise deja în cazul Ponta. Consiliul Național de Etică i-a spălat, atât pe fostul premier, cât și pe Gabriel Oprea, deci un verdict al acestui organism nu face nici cât două cepe degerate. În acest moment, singura instituție credibilă care poate da un verdict în cazul tezei de doctorat a șefei DNA este Consiliul Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare, instituția care a tranșat recent două cazuri celebre, cele ale lui Victor Ponta și Gabriel Oprea. S-ar lămuri o dată pentru totdeauna această discuție, care acum este folosită ca măciucă politică”, explică jurnalistul.

Concluzia lui Gabriel Bejan este că “am fi naivi să-i ignorăm efectele” autodenunțului lui Ghiță.

“Din păcate, acest scandal e o nouă dovadă că și în această campanie electorală vom avea parte tot de răfuieli mizerabile, în loc de programe de guvernare sau proiecte pe termen lung. E mult mai facil să arunci cu noroi, decât să construiești. Asta deja e o regulă în România”, conchide jurnalistul.