În Munţii Retezat trăieşte cea mai prietenoasă vulpe. Bella se hrăneşte din mâna turiştilor (FOTO, VIDEO)
Munţii Retezat găzduiesc cea mai prietenoasă vulpe. Bella se adăposteşte într-o vizuină la peste 2.000 de metri altitudine, nu departe de Lacul Bucura. Foarte mulţi turişti care au fost să viziteze lacul glaciar au întâlnit-o şi au rămas surprinşi de uşurinţa cu care se împrieteneşte cu oamenii. Aceştia au hrănit-o din propriile mâini, iar vulpea nu s-a temut nicio clipă, potrivit Ziarul Hunedoreanului.
Imediat ce a simţit miros de mâncare, Bella a ieşit din viziuna ei şi l-a întâlnit pe Emil Paco, un turist care a servit-o cu furculiţa dintr-o conservă de pate. Acesta a filmat întregul moment şi a postat clipul pe pagina sa de Facebook.
![]()
„Îşi are vizuina în apropierea Refugiului Salvamont de la Lacul Bucura, din Retezat, şi este foarte prietenoasă cu turiştii care ajung în zonă, pentru că ştie că primeşte de mâncare”, a spus Emil Paco.
De asemenea, şi alţi turişti au povestit experienţa întâlnirii lor cu Bella, precizând că se comportă exact ca un animal de casă.
„Stă la cinci – zece metri de tine, în fund, ca şi un căţel, şi aşteaptă să îi dai mâncare sau să o chemi. Este periculos să o atingi, pentru că e un animal sălbatic”, a povestit Lucian.