Incendiu într-un bloc cu zece etaje. Mai mulți locatari au fost evacuați de urgență

Publicat: 07 03. 2025, 08:15
Sursa foto simbol: Inquam Photos / Octav Ganea

Un incendiu a avut loc într-un bloc de apartamente cu zece etaje din municipiul Sibiu. Mai mulți locatari au fost evacuați de urgență pentru a nu avea de suferit din cauza flăcărilor.

Pompierii au intervenit în această dimineață la un incendiu care a izbucnit într-un apartament de la etajul nouă al unui bloc situat pe Bulevardul Mihai Viteazu din Sibiu. Un număr de 57 de locatari au fost evacuați de

Un număr de 57 de locatari au fost evacuaţi de pompieri pentru a evita eventuale tragedii, a anunțat Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Sibiu.

„Pompierii sibieni intervin de urgenţă pe Bulevardul Mihai Viteazu din municipiul Sibiu pentru stingerea unui incendiu la un apartament situat la etajul 9 al unui imobil cu 10 etaje”, se arată într-un mesaj al ISU Sibiu.

Pompierii au intervenit în forță

Pentru a stinge incendiul au fost mobilizate trei autospeciale de stingere, o autoscară, o autospecială de descarcerare, două echipaje SMURD şi o autospecială de transport personal şi victime multiple. Din fericire, au mai transmis reprezentanții ISU, alarma a fost dată la timp și nu au fost înregistrate victime omenești.

„La faţa locului sunt mobilizate trei autospeciale de stingere, o autoscară, o autospecială de descarcerare, două echipaje SMURD şi o autospecială de transport personal şi victime multiple. Din întregul imobil au fost evacuaţi un număr total de 51 de adulţi şi 6 minori. Din fericire nu sunt victime”, a precizat ISU Sibiu.

Potrivit sursei citate, incendiul a fost stins, dar pompierii lucrează „pentru îndepărtarea efectelor negative” şi pentru stabili care a fost cauza probabilă de izbucnire a focului.