Ministrul Sănătății, nouă vizită la Spitalul "Marie Curie": "Toți copiii sunt mai bine"

Publicat: 26 02. 2016, 09:32
foto: eclujeanul.ro

UPDATE 09:50: Ministrul Sănătății a declarat, după vizita efectuată la Spitalul „Marie Curie”, că starea de sănătate a copiilor cu sindrom hemolitic-uremic este mai bună.

„Sunt bine copiii. Toți copiii sunt mai bine. Cel care rămăsese pe Terapie intensivă am înțeles că va ajunge pe secție”, a spus Patriciu Achimaș Cadariu.

Ministrul Sănătății, Patriciu Achimaș-Cadariu, se află într-o nouă deplasare la spitalul „Marie Curie”, cu scopul de a se interesa de starea copiilor cu sindrom hemolitic-uremic, informează agerpres.ro.

„După întâlnirea cu specialiștii de la Centrul European de Control al Bolilor, vă putem spune faptul că s-au identificat cauzele îmbolnăvirii, respectiv o tulpină de E-coli și specialiștii vor detalia acest lucru”, a declarat ministrul Sănătății în cursul zilei de joi.

Printre altele, demnitarul a menționat că o anchetă a Corpului de control al Ministerului Sănătății la DSP Argeș este în desfășurare, termenul de finalizare fiind la 4 martie.

„La finalizarea acesteia vom dispune toate măsurile legale care se impun”, a precizat Achimaș-Cadariu.