Numărul de infectări raportate de şcoli a revenit la o valoare medie. Sorin Cîmpeanu: Am simţit un uşor sentiment de uşurare
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a precizat că numărul de infectări cu coronavirus a revenit la o valoare medie în cadrul școlilor. Potrivit acestuia, au fost confirmați pozitiv 30 de elevi şi 22 de profesori.
„Ieri eram foarte îngrijoraţi pentru că numărul de infectări în rândul elevilor şi în rândul cadrelor didactice raportate în şcolile din România a depăşit cu mult media. Astăzi am simţit un uşor sentiment de uşurare pentru că revenit în medie. Mai exact, astăzi au fost raportate în şcolile din România 30 de infectări în rândul elevilor şi 22 de infectări în rândul personalului didactic”, a declarat ministrul Educaţiei, miercuri seară, la Antena 3.
Ministrul susține că aproape 150.000 de persoane din totalul de aproximativ 350.000 de angajaţi din sistemul de educaţie s-au vaccinat până miercuri.