Patru angajaţi SRI Timiş, judecaţi după ce ar fi omorât în bătaie un om, la ordinul superiorului
Patru foști angajaţi SRI din Timişoara sunt cercetaţi pentru că ar fi omorât în bătaie o persoană fără adăpost. Mai exact, trei caporali şi un locotenent colonel, femeie, l-au surprins pe bărbat la furat de fier vechi. Dupa ce l-au interogat, l-au bătut crunt până l-au lăsat mai mult mort decât viu. Ulterior, bărbatul a decedat. Acum cei patru au fost trimisi în judecată.
Crima ar fi avut loc anul trecut. Doi dintre ofițeri se aflau în timpul unei patrulări, când au zărit o persoană suspectă. După ce l-au săltat pe barbat, şi-au anunțat superiorii, iar apoi l-au dus la corpul de gardă. Acolo a sosit şi un locotenent colonel desemnat să gestioneze situația, împreună cu un caporal. Ordinul pe care subalternii l-au primit este de-a dreptul halucinant.
Bărbatul a scăpat din mâinile ofiţerilor după ce a simulat un atac de epilepsie. Ulterior însă, alți doi bărbati surprinşi în apropiere au fost luaţi la bătaie. Unul dintre ei a fost lovit crunt incât la puţin timp a decedat, în urma unei hemoragii interne şi a numeroaselor fracturi.
În rechizitoriul procurorilor scrie că locotenent colonelul le-a cerut subalternilor să nu consemneze nimic despre eveniment în carnetul postului şi nici să nu vorbească despre cele întâmplate. Caporalii au susţinut în faţa anchetatorilor că au îndeplinit numai ordinele primite de la superiorul lor. Conform rechizitoriului procurorilor, victima a fost ameninţată că dacă nu va colabora, atunci va fi împuşcată şi îngropată chiar în curtea SRI. Conform raportului medico-legal, victima a murit din cauza hemoragiei interne provocate de bătaie
Toți cei patru ofiţeri SRI au fost trecuți în rezervă. Acum sunt cercetaţi pentru purtare abuzivă şi lovituri cauzatoare de moarte.