Percheziții la locuințele medicilor care furau stimulatoare cardiace de la cadavre. În ce investeau suspecții banii obținuți

Publicat: 18 02. 2023, 11:32
Actualizat: 18 02. 2023, 11:40

Ies la iveală detalii șocante din ancheta stimulatoarelor cardiace furate de la cadavre. Procurorii care efectuează percheziții la locuințele medicilor suspecți au ridicat sume importante de bani și 36 de tablouri ale unor pictori români celebri.

În urma celor 24 de percheziții care au avut loc vineri au fost descoperiți și indisponibilizați 162.920 de lei, 116.795 de euro, 2.357 de USD, 300 de lire sterline, 300 de franci elvețieni, 3.500 de forinți, 520 de coroane suedeze, 200 de coroane daneze, 300 de lire sterline, 19 telefoane mobile, 60 de memory stickuri, 14 laptopuri, 3 tablete, 9 hard diskuri, 250 de DVD-uri și 25 de stimulatoare/defibrilatoare cardiace, informează Mediafax.

Tablourile au fost preluate de Complexul Muzeal Național Moldova Iași, Muzeul de Artă, transmite, sâmbătă, Poliția Română.

Scandalul medicilor suspectați că prelevau stimulatoarelor cardiace furate de la cadavre și le vindeau pacienților

Un medic în vârstă de 50 de ani a fost reținut, iar un altul, de 28 de ani, a fost plasat sub control judiciar. Sursele din anchetă arată că este vorba despre medicul Dan Tesloianu, fost șef al Laboratorului de Cardiologie intervențională, de la Spitalul „Sfântul Spiridon” din Iaşi. Potrivit rechizitoriului, la acest spital s-ar fi extras din 2017 până în august 2022 un număr de 238 de dispozitive de la cadavre sau din alte surse. Șocant este că, unora dintre pacienți, medicii le recomandau medicamente care le înrăutățeau starea de sănătate, pentru a-i convinge că trebuie neapărat să se opereze, deoarece boala de care suferă nu răspunde la tratament.