Perlele bacalaureatului 2015: "Otilia era o tipă introvertită, pentru că nu avea cont de Facebook, nici Twitter. Nu avea unde se <spovedi> în fața prietenilor din listă și nu numai"

Publicat: 30 06. 2015, 13:35
Foto: b365.ro

Luni a avut loc prima probă scrisă a examenului de Bacalaureat la limba și literatura română. La doar o zi distanță au apărut și primele perle.

Absolvenții clasei a XII-a de la profilul real au avut de caracterizat la ultimul subiect un personaj dintr-un text narativ aparținând lui Ion Creangă, Marin Preda sau George Călinescu.

Otilia lui Călinescu a avut cel mai mult de suferit. Cel puțin din punctul de vedere al unui proaspăt absolvent care spune că „era o tipă introvertită, pentru că nu avea cont de Facebook, nici Twitter, nu se bucura de avantajele lumii online. Nu avea unde se

Nu a uitat nici despre povestea dintre Otilia și Felix și spune că protagonista „era un bun psiholog, în sensul că i-a citit gândurile lui Felix. O apreciez pentru că și-a sacrificat iubirea, pentru a nu-i sta în cale carierei. Și eu am făcut la fel, când am aflat că iubitul meu vrea să lucreze în Olanda”.

O altă cerință a examenului cerea elevilor să construiască o expresie care să conțină cuvântul „viață”. Un elev atent la ce se întâmplă pe scena politică a scris că „politic, Ponta și-a luat viața cu operația în Turcia” scrie Adevărul.

La primul punct unde trebuia comentat dialogul a două personaje din fragmentul „Trei Generații”, un elev…realist a comentat că n-ai cum să mai crezi în răspunsuri siropoase, de genul celui din dialogul tinerilor – „După ce trăiești în țara asta în sărăcie lucie, nu poți avea tupeul să-ți întrebi nevasta așa ceva. Cel mai bine o anunți că ți-ai găsit de lucru în Spania, cât câștigi și de când pleci. Restul sunt romantisme”.

În schimb, absolvenții de la profilul uman au trebuit să dea un sinonim pentru cuvântul „trecută”. Cel care a atras atenția până acum, cel puțin, a fost „reparată cu botox”.