Plaja din România care oferă condiții civilizate, de trei ori mai ieftin decât stațiunile celebre
Românii ocolesc stațiunile cu prețuri ridicate la malul Mării Negre. Cei care nu vor să renunțe la concediu, dar nici să își cheltuiască toate economiile aleg să facă plajă pe malul Dunării.
Mai nou, turiștii s-au mutat la Călărași, o destinația mai ieftină și la care bucureștenii ajung într-un timp mai scurt.
Plaja, pe malul braţului Borcea
Plaja situată pe malul drept al brațului Borcea, oferă condiții deosebite de relaxare – cel mai fin nisip, umbrele, șezlonguri, teren de fotbal pe iarbă, terenuri de tenis cu piciorul, volei pe nisip, fotbal pe nisip, bar, preparate la grătar și loc de campare.
Plaja amenajată pe brațul fluviului are nisip fin și devine neîncăpătoare, spun localnicii, care se bucură de turiștii care le vizitează acum orașul. Apa este caldă și puțin adâncă, scrie beachingtravel.ro.
E de 3 ori mai ieftin decât la Mamaia
Turiștii plătesc costă 50 de lei pe zi pentru 2 șezlonguri, o umbrelă, dar trecerea dus-întors cu bacul, adică de 3 ori mai puțin față de cât ar plăti la Mamaia. Pentru o noapte de cazare la o cabană de lemn sau chiar pe plajă, turiștii plătesc 200 de lei și pot face chiar și rezervare.