Porturile din Constanța, închise din cauza viscolului puternic

Publicat: 25 01. 2014, 10:10

Manevrele navelor au fost suspendate, în cursul nopții de vineri spre sâmbătă, în toate porturile constănţene, din cauza vântului puternic, ce suflă la rafală cu viteze de 70 – 80 km/h, relatează Mediafax.

Potrivit autorităţilor portuare, operaţiunile au fost sistate în porturi, rând pe rând, începând cu Mangalia și Constanța Sud – fluvial, deoarece vântul suflă cu viteze de 60 – 70 km/h la ţărm, iar în larg poate atinge și depăşi 80 km/h.

Activitatea a fost apoi oprită în portul Constanța Nord, iar ultimul port închis a fost Midia, în jurul orei 04.10.

Tot din cauza vântului puternic a fost restricţionată şi deplasarea convoaielor de barje pe Canalul Dunăre-Marea Neagră, prin ecluza de la Agigea către portul Constanţa Sud – fluvial.

În această situaţie, pentru siguranţă, navele aflate în rada exterioară trebuie să stea cu motoarele pornite, evitând astfel intrarea în derivă. Totodată, vasele aflate la cheu trebuie să-şi întărească legăturile cu ţărmul, să asigure om de veghe şi trebuie să stea în permanenţă cu semnalele luminoase şi sonore în funcţiune.