Procurorul șef al DIICOT Brașov: Există bănuiala că Bica Mircea Octavian a comis prin intermediul societății sale două infracțiuni de evaziune fiscală (VIDEO)
Procurorul șef al DIICOT Brașov, Cătălin Borcoman, a dat miercuri mai mute detalii despre dosarul în care este audiat soțil fostei șefe DIICOT, Alina Bica.
Cătălin Borcoman a declarat că Octavian Bica a comis mai multe infracțiuni de evaziune fiscală.
”În cauză există bănuiala rezonabilă că suspectul Bica Mircea Octavian a comis prin intermediul societății sale două infracțiuni de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 88.000 de lei și o tentativă la infracțiunea de evaziune fiscală”, a declarat procurorul.
„Gruparea care este cercetată și care este compusă din mai multe presoane fizice și persoane juridice utiliza pentru acvtivitățile ei un număr de trei societăți comerciale care beneficiau de lucrări publice. Pentru a scădea impozitul pe profit și tva au fost create două societăți de tip conductă și o societate de tip fantomă prin intermediul cărora erau înregistrate operațiuni de cheltuieli fictive, iar sumele de bani virate în cadrul circuitului evazionist erau ulterior retrase prin retrageri de numerar efectuate la ATM-uri ale unor unități bancare.
”Ancheta a pornit ca urmare a unei sesizări a Direcției Generale Antifrauda fiscală și prejudiciul estimat până în acest moment este de 3,4 milioane de lei.Domul Bica nu este implicat în activitățile grupului și în circuitul evazionist. Firma sa a relaționat cu una dintre societățile din grup. Firmele principale ale grupului aveau ca domeniu de activitate, celelalte erau firme care nu aveau domeniu de activitate. Declarativ erau tot construcțiile”, a mai spus Cătălin Borcoman
”Activitatea infracțioanlă a început în luna decembrie 2010, ultimele retrageri în numerar au avut loc la începutul anului 2014. În total vor fi audiate 11 persoane”, a mai precizat procurorul DIICOT.