Raed Arafat: „De regulă, a treia doză de vaccin nu ar fi necesară dacă ai ambele doze și ai trecut prin boală”
Raed Arafat a declarat sâmbătă pentru B1 TV, în emisiunea moderată de Laura Chiriac că cei care au deja două doze și au trecut prin boală nu au nevoie de cea de-a treia doză. În acest caz, cea de-a treia doză este necesară în situații rare pentru cei care nu au o reacție a corpului și au probleme legate de sistemul imunitar:
„Dacă ai prima doză și a doua doză și ai făcut boala, cel puțin consultă-te cu medicul tău sp vezi ce îți spune. Dacă ești în situația asta, de regulă a treia doză nu ar fi necesară, decât în situații foarte puține când nu există o reacție a corpului.
A treia dzoă este pentru persoanele pentru care au trecut luni de la a doua doză, nu pentruc ei care au trecut și prin boală”,a declarat Raed Arafat.
Emisia video va porni imediat. Daca aveti un ad blocker activ va rugam dezactivati-l.