Suceava: Doi adolescenți au fost arestați după ce au întreţinut relaţii sexuale cu o fată de 11 ani pe care au fotografiat-o goală și apoi au publicat imaginile pe internet
Doi adolecenți din comuna suceaveană Fântânele au fost arestați preventiv pentru comiterea infracţiunilor de act sexual cu un minor, pornografie infantilă, şantaj şi viol. Ei sunt acuzați că, în 2012, au întreţinut relaţii sexuale cu o fată de 11 ani pe care au fotografiat-o goală și apoi au șantajat-o că vor face publice imaginile, informează Adevărul.
În luna aprilie 2015, minora nu -s mai lăsat șantajată de cei doi, astfel că băieții au răspândit o imagine cu ea goală pe o reţea de socializare. Imaginea a ajuns și pe telefoanele tinerilor din Fântânele.
O învățătoare din comună este cea care a scos la iveală cazul.
„Săptămâna trecută, am aflat de la o învăţătoare că ar circula pe telefoanele celulare ale elevilor din şcoală o fotografie cu o elevă de clasa a VIII-a, goală, pe o bordură. (…) Nu era foarte clară, era vorba despre o persoană de sex feminin dezbrăcată, care stătea în genunchi. (…) Chipul fetei era cel al elevei de clasa a VIII-a de la noi din şcoală. În acest context l-am anunţat imediat pe şeful de post din comună şi i-am comunicat că am găsit o astfel de imagine pe un telefon mobil al elevilor, rugându-l să ia măsuri. S-a discutat imediat cu gardianul şcolii, care a preluat telefonul mobil al elevului şi de aici a început ancheta”, a declarat directorul şcolii „Mihai Eminescu” din comuna Fântânele, Silviu Mihai.
Verificările au fost preluate de BCCO Suceava sub aspectul săvârşirii infracţiunii de distribuire de materiale pornografice pentru a se vedea cine au fost cei care au distribuit fotografia respectivă. Cazul a fost preluat de către poliţiştii de combatere a crimei organizate, din Suceava.
Minora provine dintr-o familie cu posibilităţi materiale modeste, iar localnicii o acuză că ea i-ar fi ispitit pe cei doi băieți.
După ce a aflat despre acest caz, directorul școlii din Fântânele a interzis folosirea telefoanelor mobile în şcoală şi a solicitat sprijinul unui psiholog care să ofere consultanţă elevilor pe parcursul anchetei.
O anchetă a fost deschisă și de Direcţia de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Suceava care va stabili dacă fata să rămână în sânul familiei sau să fie introdusă într-un centru de plasament.