Tolontan: Azi nu a vorbit preşedintele Iohannis, ci un domn îmbrăcat frumos, ce reprezintă CSAT. Îl aşteptăm în continuare, dar am înţeles că vineri pleacă mai repede la Sibiu şi se întoarce luni (VIDEO)

Publicat: 27 05. 2016, 15:30

Cătălin Tolontan, jurnalistul de la GazetaSporturilor care a divulgat împreună cu echipa sainformațiile despre sistemul de sănătate din Româniași despre faptul că în spitale se folosesc dezinfectanți diluați, a avut o intervenție în direct pe B1 TV, în carel-acriticatdur pe președintele RomânieiKlaus Iohannis. Aceste declarații ale jurnalistului vin după ce Iohannis a comunicat informaţii vagi, într-un limbaj de lemn, după şedinţa CSAT de vineri. (Detalii AICI)

Jurnalistul a transmis ironic, că în ședința de Cotroceni nu ar fi vorbit cu adevărat președintele României, ci doar un reprezentant al CSAT, făcând aluzie la faptul că Klaus Iohannis nu a transmis informații despre tot scandalul care a izbucnit în sănătate în ultimele săptămâni.

"Nu am văzut mesajul președintelui. Eu sunt la Cotroceni, dar nu a fost președintele. A fost șeful Consiliului Suprem de Apărare al Țării, a vorbit frumos, așa, îmbrăcat, frumos și a vorbit. Îl așteptăm în continuare pe președintele țării să vină, să vorbească cu cetățenii.

A vorbit un domn civilizat care a citit niște lucruri rar, apăsat, și care a accentuat niște cuvinte, probabil cele mai importante. S-a vorbit.. spun și eu ca dânsul, în diateza pasivă și impersonal.

Am auzit tot felul de lucruri. Îl așteptăm pe președinte să vină să vorbească pentruc etățeni. Nu am auzit cuvântul cetățean sau pacient în discursul domnului de la CSAT. Nu am auzit cum se va raporta statul în cazul dezinfectanților. Nu am înțeles de ce statul nu a controlat 10 ani substanțele, iar acum s-au controlat numai substanțele Hexi. Stăm cuminți aici, sus pe gard, și îl așteptăm pe președintele Klaus Iohannis. Așa era anunțul, că va veni președintele României, și va vorbi."

Cătălin Tolontan, critici dure la adresa lui Klaus Iohannis

#DIRECT_ONE_4iv9iv#

"Președintele țării, Klaus Iohannis nu a vorbit astăzi aici. A vorbit un reprezentant al CSAT, o persoană înaltă, impozantă. Președintele nu a fost aici.

Eu cred că va veni, pentru că cetățenii încă îl așteaptă. Să spună ceva omenește acestor oameni revoltați, și procedural, ce va face statul în cazul dezinfectanților.Eu sper că va veni. Este vineri, ora 15.30. Credeți că pleacă la Sibiu, repede? Eu așa cred. Așa se spune, că vine pleacă la Sibiu, și se întoarce luni.

Ministerul Sănătății trebuie să comunice exact ce se schimbă, pe înțelesul cetățenilor.Pentru că ședința CSAT a fost făcută tot pe banii cetățenilor.

Îl așteptăm pe președinte să vorbească despre informările SRI. Să îl întrebăm pe președinte de ce statul ține secrete informații care privesc securitatea publică, pentru că este vorba de medicamente neconforme, medicamente care ar fi periculoase", a transmit Cătălin Tolontan, redactorul șef al Gazetei Sporturilor.