Tulcea: Inspectoratul Școlar a declanșat o anchetă după ce trei elevi au fost bătuți de o profesoară (VIDEO)
Inspectoratul Şcolar Tulcea a demarat o anchetă după ce o profesoară a bătut într-o singură zi nu unul, ci trei elevi, informează B1 TV. Imaginile şocante au fost surprinse de unul dintre copiii sătui să mai îndure agresiunile femeii. Imaginile au ajuns imediat pe Facebook iar acum profesoara riscă excluderea din învăţământ. Oricum era pensionară, spun părinţii, revoltaţi de metoda de predare a dascălului.
Scena şocantă în care profesoara îl ia la palme pe elev s-a petrecut într-o clasă din școala din localitatea Stejaru, județul Tulcea. Femeia e la pensie, doar că lipsa de personal din sistemul de educaţie i-a permis să predea mai departe. Cum nu mai suportau agresiunile dascălului, unul dintre elevi s-a decis să o filmeze şi apoi să le arate părinţilor filmuleţul, care a şi fost postat pe Facebook.
„Îi e frică de ea, pur și simplu i-a intrat frica lui de când i-a dat palmele alea. L-a luat așa de aici și i-a dat! Că am văzut și eu! Și m-a durut inima! E copilul meu, indiferent de ce s-ar întâmpla”, spune mama unui elev.
Copiii susţin că profesoara nu s-a oprit doar în a-l umili pe colegul lor, ci ar mai fi lovit alţi doi elevi.
„E și fata mea la aceeași clasă și trei elevi s-au bătut în ziua aia. Pe fata mea a durut-o. A suportat la primul elev, a suportat la al doilea elev, la al treilea nu a mai suportat și atunci a scos telefonul și a filmat. Eu ieri m-am dus la dânsa la școală că îmi tot sâcâia fata că să șteargă video”, a declarat o altă mamă.
Soţul dascălului a avut o explicaţie halucinantă pentru gestul femeii: ”Ei poate au provocat-o, e posibil să o fi provocat.”
Inspectoratul Şcolar a demarat o anchetă.
„Vom începe o anchetă, vom discuta cu părinții, cu conducerea unității de învățământ și vom lua măsurile care se impun dacă acest comportament este o practică a doamnei profesor”, a declarat inspectorul adjunct Mioara Ranciu de la ISJ Tulcea.
#DIRECT_ONE_zdtcgb#