Un pescar s-a lăudat pe Facebook cu o captură uriaşă. Garda de Mediu i-a bătut la ușă

Publicat: 22 06. 2023, 23:39
Actualizat: 23 06. 2023, 08:08

Un pescar din Bacău are probleme cu legea după ce s-a lăudat pe Facebook cu captura. Acesta și-a făcut poze cu zecile de păstrăvi capturați, însă Garda de Mediu i-a bătut la ușă.

„Imaginile din această postare sunt preluate în urma unei sesizări de pe profilul de Facebook a unui „pescar sportiv”. Pescar o fi dar sportiv nici pe departe, având în vedere că a depășit numărul maxim de exemplare de salmonide pescuite (23 exemplare față de 10 exemplare/zi cât este admis).

Și ca să fie sportiv până la capăt ne-a comunicat că nu deține nici permis de pescuit. Pentru cele menționate anterior comisarii de mediu i-au aplicat o amendă în valoare de 600 lei cât și interzicerea pescuitului sportiv/recreativ al oricăror specii de pești și a altor viețuitoare acvatice fără permis și sub dimensiunile minim legale sau peste numărul maxim admis.

Pescuitul sportiv sustenabil promovează o abordare responsabilă și ecologică a pescuitului recreativ, asigurând conservarea resurselor acvatice pentru generațiile viitoare.

Pescuitul sportiv sustenabil implică respectarea reglementărilor și legilor de pescuit stabilite de autoritățile competente, precum limitele de prindere, dimensiunea minimă a peștilor și sezoanele de pescuit.