Victor Ponta l-a numit pe Petru Cost în fruntea Inspectoratului de Stat în Construcţii

Publicat: 21 06. 2012, 13:25

Inspectoratul de Stat în Construcţii are un nou inspector general. Premierul Victor Ponta l-a numit miercuri pe șeful direcţiei regionale Bucureşti-Ilfov a Inspectoratului de Stat în Construcţii, Petru Cost, la conducerea inspectoratului, informează Mediafax.

Postul de inspector general este vacant din luna mai, când Constantin Adrian Balaban-Grăjdan a fost demis de premierul Victor Ponta.

Grăjdan a fost demis după ce presa a sesizat faptul că acesta a decis retragerea instituţiei din procesul „Trofeul Calităţii” al fostului premier Adrian Năstase.

Decizia a fost luată de Grăjdan la doar câteva zile de când fusese instalat în funcția de șef al ISC.

Imediat după această decizie controversată, sediul ISC a fost percheziționat de DNA, ocazie cu care Grăjdan a dat o declarație halucinantă.

După ce cazul a luat amploare, premierul Victor Ponta a luat decizia de a-l demite pe Constantin Grăjdan din fruntea ISC, motivând că nu este mulțumit de comportamentul acestuia.

Mai mult, după ce a fost demis, Grăjdan face obiectul unei urmăriri penale, fiind acuzat de către procurorii DNA de favorizarea infractorului