Adolescent musulman, arestat în timp ce se ducea să decapiteze un militar britanic
Un adolescent musulman a fost arestat în timp ce se ducea să decapiteze un militar britanic, potrivit unor audieri de la Curtea Penală Centrală a Angliei şi Ţării Galilor (Old Bailey) din Londra, informează BBC News online.
Potrivit audierilor de la Curtea Coroanei, tânărul îi „idolatriza” pe asasinii puşcaşului Lee Rigby.
Când a fost arestat în august 2014, Brusthom Ziamani, în vârstă de 19 ani, avea asupra sa un rucsac în care se aflau un cuţit – cu o lamă de aproximativ 30 de centimetri lungime – şi un ciocan. Convertit la islam la începutul lui 2014, tânărul a fost arestat după ce i-a arătat fostei sale preietene armele și i-a vorbit despre Michael Adebolajo, asasinul lui Rigby, ca despre o „legendă” şi i-a spus că avea şi el să „omoare soldaţi”.
Ziamani „nu a spus nimic atunci când a fost arestat, dar a fost menţinut în arest şi i-a spus unui ofiţer că, în momentul arestării, se ducea într-o cazarmă să omoare un soldat britanic. A spus
că se ducea să decapiteze soldatul şi să-i ţină capul astfel încât un prieten să-i facă o fotografie cu capul retezat al soldatului”, a spus procurorul Annabel Darlow în instanţă.
Ziamani este acuzat de pregătirea unui „act de terorism” pe sau înainte de 20 august 2014.