”Al Qaeda revine în curând în New York” – posterul care a pus pe jar FBI-ul și NYPD (FOTO)
Autoritățile americane sunt în alertă și încearcă să identifice sursa unui poster în genul celor pentru promovarea filmelor, care avertizează că Al Qaeda intenționează să se întoarcă în New York.
Poliția din New York și FBI-ul au descoperit posterul luni, pe internet, relatează Daily Mail. Acesta prezintă o fotografie a orașului New York la apus cu numele ”Al Qaeda” îngroșat, urmat de cuvintele ”Coming Soon Again in New York” (În curând revenim în New York – n.r.).
Atât FBI cât și NYPD au precizat că anchetatorii nu au descoperit până acum dovezi că posterul reprezintă o amenințare credibilă la adresa locuitorilor din orașul american.
Afișul a fost reperat pe mai multe site-uri în limba arabă, inclusiv Gulfup.com, potrivit purtătorului de cuvânt al poliției americane NYPD Paul Browne, citat de publicația britanică.
Browne a precizat că afișul era postat la secțiunea ”artă și design”, iar de atunci s-a răspândit pe numeroase forumuri extremiste.
”Până când nu aflăm mai multe despre originea afișului, luăm în serios orice amenințare la adresa orașului New York”, se arată în declarația de presă.
World Trade Center, New York – fotografie după atacurile teroriste din 9/11/2001
Un purtător de cuvânt al FBI-ului a precizat că agenții săi investighează de asemenea originea posterului. ”FBI-ul ia în serios orice amenințare și până acum nu există o amenințare clară sau credibilă pentru New York”, a declarat J Peter Donald, purtător de cuvânt FBI.
Descoperirea vine după ce Al Qaeda a primit o lovitură serioasă astăzi – mai multe forumuri ale organizației teroriste au fost închise în urma unui atac cibernetic.
Potrivit Washington Post, cinci site-uri Al Qaeda care promovează jihadul sau războiul sfânt împotriva Vestului sunt offline de aproape două săptămâni.
Oficialii americani neagă faptul că ar fi luat în vizor site-urile de propagandă ale organizației teroriste, mai ales că site-urile sunt adesea folosite pentru a colecta informații de cei care luptă împotriva amenințărilor teroriste.