Atentatele din Irak soldate cu cel puțin 58 de morți, revendicate de Statul Islamic

Publicat: 11 08. 2015, 14:52
Foto: antena3.ro

Statul Islamic a revendicat cele două atentate din estul Irakului, produse luni. Atacurile s-au soldat cu cel puțin 58 de morți și 100 de răniți.

Membrii grupării sunnite au precizat că ţinta atacurilor lor a fost reprezentată de „opozanţi”, referindu-se la şiiţi, cei care nu acceptă legile religioase promovate de SI.

Aceștia au declarat că au planificat atacarea unui punct de control unde se aflau membri ai armatei şi voluntarii grupului Hashid Shaabi, afiliat miliţiei şiite care luptă împotriva SI.

Atacul din Diyala s-a soldat cu moartea a 51 de persoane și rănirea a 80, notează Mediafax.

„Atacatorul a reuşit să treacă de un punct de control aliniindu-se unei coloane de maşini, după care a ieşit din formaţiune şi s-a îndreptat cu maşina echipată cu bombă într-o piaţă aglomerată pentru a o detona”, a declarat şeful poliţiei din provincia Diyala.

Al doilea atac a avut loc la periferia oraşului Baquba, în localitatea Kanaan, fiind ucise încă şapte persoane şi alte 25 rănite.