Autoritățile chineze au pus sub investigație templul Kung fu Shaolin în urma unor acuzații de fraudă și scandaluri sexuale
Templul Kung fu Shaolin este pus sub investigaţii de autorităţile chineze în urma unor acuzaţii de fraudă şi scandaluri sexuale legate de numele maestrului Kung fu, Shi Yongxin.
În ultimii ani au fost deschise 40 de centre culturale Shaolin în toată lumea, însă Shi a fost acuzat de multimple relaţii sexuale şi fraudă.
Printre acestea se numără și cele potrivit cărora ar fi făcut copii cu cel puţin două femei şi că a fraudat banii templului, scrie bn24.ro.
Un mesaj postat pe site-ul templului a negat acuzaţiile şi susţine că sunt „zvonuri false”, care au fost fabricate pentru a denigra Budismul Yen.
În luna februarie, Shi anunța că templul Shaolin va construi un complex de 297 de milioane de dolari în Australia, care să includă un templu, un hotel, o academie de kung fu şi un teren de golf.