Biserica Ortodoxă rusă, implicată într-un scandal după ce a editat o poză cu Patriarhul Kirill (FOTO)

Publicat: 06 04. 2012, 10:31

Biserica Ortodoxă rusă a fost recent implicată într-un scandal, după ce a publicat pe site-ul oficial o poză editată cu Patriarhul Kirill.

Potrivit AFP este vorba despre o poză în care șeful Bisericii Ortodoxe ruse purta la mână un ceas de lux estimat la 30.000 de dolari. Ulterior, imaginea a fost scoasă de pe site și schimbată cu alta în care mâna Patriarhului Kirill era acoperită cu o parte din haina sa.

După ce mai multe bloguri au comentat imaginea editată de Patriarhie, Biserica Ortodoxă a recunoscut că a modificat poza și și-a cerut scuze.

Şeful Bisericii Ortodoxe ruse, considerat un apropiat al premierului Vladimir Putin, a fost acuzat în trecut că s-a îmbogăţit în anii 1990 din vânzarea de ţigări şi alcool.