Cel mai periculos oraș din lume, la doar 100 de metri de cel mai sigur oraș din Statele Unite
El Paso din statul Texas a fost declarat cel mai sigur oraș american în anul 2010, iar Juarez, un orășel din Mexic situat la 100 de metri sud de El Paso, are cea mai mare rată a criminalității din lume, relatează Bloomberg. Această divizare incredibilă a apărut din cauza confluenței forțelor globale, se arată într-o nouă carte a lui Michael Casey, denumită „The Unfair Trade”.
Michael Casey are o carieră de peste 20 de ani în jurnalism, este editorialist și editor coordonator pentru Wall Street Journal și Dow Jones. Casey a lucrat în Statele Unite Indonezia, Thailanda, Australia și Argentina.
Autorul vorbește în aceeași carte și despre creșterea producției manufacturiere din China și declinul acesteia înregistrat în Mexic; despre cartelurile mexicane violente care au umplut acest gol și despre politica autorităților americane în privința imigrărilor și a traficului de droguri, care au contribuit la creșterea sentimentelor negative față de Statele Unite.
”Perspectivele economice pentru proprietarii de mici afaceri din Juarez sunt sumbre. Potrivit Asociației Restaurantelor din Juarez, jumătate dintre localuri s-au închis din 2008 până în 2011, multe dintre acestea mutându-și operațiunile în El Paso”, scrie Casey în cartea sa, descriind paradoxul dintre cele două orașe.
”Ca o ironie amară, orașul învecinat din Texas se bucură de cea mai mică rată a criminalității din Statele Unite, un avantaj natural pentru marketing, folosit de restaurantele proaspăt relocate pentru a atrage rezidenții din Juarez liberi să călătorească peste graniță”.
Podul Santa Fe leagă orașul Juarez (partea de jos) de El Paso (sus)
Nu demult era exact invers, potrivit lui Michael Casey. Orașul mexican, unde a fost inventat coktail-ul margarita în 1942, era o Mecca a distracției, gazdă a nenumărate restaurante, cluburi de noapte, cazinouri, baruri și hoteluri.
La mijlocul anilor 2000 adolescenții americani traversau Podul Internațional care separă cele două orașe peste Râul Rio Grande, pentru a vizita localurile orașului, având în vedere că acolo aveau acces la băutură deși nu împliniseră 21 de ani.
De atunci însă, barurile din apropierea podului s-au închis, au fost înlocuite de alte afaceri precum case de schimb valutar și magazine cu accestorii turistice. Între timp, unele dintre acele restaurante continuă să funcționeze în alte părți ale orașului Juarez, dar numai ziua – noaptea patronii se tem să le țină deschise de frica răpirilor și a frecventelor schimburilor de focuri.
Casey descrie în cartea sa și cum sistemul financiar global dominat de China și Statele Unite cauzează probleme în Indonezia, Australia și în rândul clasei de mijloc din Statele Unite.