China: Mai multe companii angajează femei frumoase pentru a-şi motiva angajaţii
Femeile frumoase, numite „majorete”, sunt angajate în China de mai multe companii IT, care vor să-și motiveze angajatorii.
Acestea trebuie să socializeze cu programatorii, să le cumpere micul dejun sau să joace ping-pong cu ei, conform site-ului Trending in China, scrie Daily Mail.
„Majoretele” crează un mediu de lucru plăcut și distractiv, dând startul unor activităţi ce implică tot grupul de angajaţi.
„Prezenţa fetelor în companie a crescut eficienţa firmei şi motivaţia angajaţilor”, a spus un manager de resurse umane care a angajat trei „majorete” pentru personalul majoritar masculin.
Cu toate acestea, jobul a stârnit reacții controverse pe rețelele de socializare.
„Ştiţi că există şi femei care scriu cod, nu?”, a scris o persoană pe Facebook.
„E ridicol. Pun pariu că femeile s-ar descurca mai bine, fără să aibă nevoie de majorete”, a scris altcineva pe reţeaua de socializare.