Confruntările continuă în estul Ucrainei: 12 persoane au fost ucise în ultimele 24 de ore

Publicat: 30 01. 2015, 13:02
Foto: nationalpost.com

Lupte din ce în ce mai violente în estul Ucrainei. Douăsprezece persoane au fost ucise în ultimele 24 de ore în luptele dintre armata ucraineană și rebeli separatiști proruși. Potrivit autorităților locale, doar la Donețk șapte civili au fost uciși și alți 23 răniți în noaptea de joi spre vineri, informează AFP.

Confruntări violente au avut loc și în Debalțevo, o localitate strategică ce leagă cele două ”capitale” separatiste — Lugansk și Donețk.

Autoritățile de la Kiev au anunțat vineri că dețin în continuare controlul asupra acestui oraș cu 25.000 de locuitori, dar mii de soldați ucraineni, aflați aici, sunt amenințați cu încercuirea în fața asaltului rebelilor proruși.

”Vreau să mă adresez tuturor militarilor ucraineni: depuneți armele și plecați! Aveți o șansă de a vă salva viețile și de a pleca”, a declarat vineri dimineață la postul televiziunii ruse Rossia-24 ”președintele” autoproclamatei ”republici populare” Donețk (DNR), Aleksandr Zaharcenko.

în acest context au loc vineri la Minsk noi discuții de pace ale ”Grupului de contact” format din reprezentanți ai Ucrainei, separatiștilor, Rusiei și OSCE.