Donald Trump a primit răspunsul oficial al Rusiei la negocierile de pace: „Încetarea focului în Ucraina acum e nerealistă”

Publicat: 18 04. 2025, 08:33
Actualizat: 18 04. 2025, 08:56
Sursa foto: Hepta - Sputnik / Stringer

Reprezentantul permanent al Rusiei la ONU, Vasily Nebenzya, a declarat jurnaliştilor în urma consultărilor închise ale Consiliului de Securitate al ONU că încetarea focului în Ucraina nu este încă realistă, potrivit kommersant.ru.

Potrivit acestuia, motivul a fost încălcarea acordurilor de către Ucraina de suspendare a atacurilor asupra infrastructurii energetice.

Comentând necesitatea oficializării unor eventuale acorduri între Rusia și Ucraina în Consiliul de Securitate al ONU, diplomatul a menționat că totul va depinde de condițiile unei eventuale încetări a focului și de formularea din document.

În urma unei conversații telefonice cu președintele american Donald Trump pe 18 martie, Vladimir Putin a fost de acord cu încetarea de 30 de zile a loviturilor asupra instalațiilor energetice ucrainene.

Pe 19 martie, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a promis că va respecta moratoriul. Cotidianul Ministerului rus al Apărării acuză Forțele Armate ucrainene de încălcarea acordului. Ucraina însăși acuză și Rusia că a încălcat încetarea focului.

În seara zilei de 17 aprilie, Donald Trump a spus că se așteaptă la un răspuns din partea autorităților ruse cu privire la încetarea ostilităților din Ucraina până la sfârșitul săptămânii.