E lege: Lătratul câinilor și mieunatul pisicilor vor fi sancționate cu amenzi usturătoare
Parlamentul regional al provinciei ruse Novosibirsk a adoptat joi o lege care sancționează cu amenzi stăpânii câinilor și pisicilor care fac gălăgie la ore când oamenii dorm.
Conform noii legi, este interzis lătratul și mieunatul animalelor între orele 22:00 și 07:00 în zilele lucrătoare, iar în cele din weekend și sărbători animalele vor trebui să-și reprime instinctele și să păstreze liniștea până la ora 09:00 dimineața, la fel cum trebuie să facă în fiecare zi între 13:00 și 14:00, adică la ora mesei.
Deputatul local Evgheni Smișliaev a ținut să precizeze că legea are în vedere numai lătratul câinilor și mieunatul pisicilor, nu și guițatul porcilor, cântatul cocoșilor sau măcănitul rațelor. El a explicat de asemenea că nu se vor aplica sancțiuni în cazul în care câinele începe să latre sau pisica să miaune ca reacție la un zgomot.
Oamenii revoltați de aceasta inițiativă au denumit legea pe rețelele de socializare drept "legea liniștii pisoilor". Cei care vor încălca decizia luată de Parlament vor primi o amendă de 3.000 de ruble, dacă acțiunea se repetase va acorda încă 5.000 de ruble.