Elevii bulgari au lansat 13 alarme false cu bombă pentru a evita lucrările de control
Elevii sunt din ce in ce mai inventivi si cauta tot felul de metode pentru a scăpa de examinările profesorilor. O serie de licee din Sofia, Bulgaria, au primit amenințări false cu bombă, a anunțat Ministerul de Interne bulgar.
Mai mulți elevi au inițiat 13 alarme de bombă în ultima săptămână, ultima instituție de învățământ vizată fiind o școală evreiască, dar „niciun exploziv nu a fost găsit”, potrivit ministerului.
Nouă şcoli de elită din capitala bulgară au fost închise luni din cauza unor asemenea alerte. Marţi, altele trei au fost nevoite să întrerupă cursurile.
Poliţia a anunţat că a reţinut 12 adolescenţi cu vârste cuprinse între 14 şi 15 ani, scrie Mediafax.
Familiile a cinci elevi vor fi nevoite să plătească o amendă cuprinsă între 10.000 şi 20.000 de leva, a anunţat Violeta Alandjiyska, o purtătoare de cuvânt a conducerii poliţiei.
Alerte false cu bombă din şcolile bulgare intervin în general spre sfârşitul trimestrului, elevii sperând să evite astfel lucrări de control. Cu toate că niciun dispozitiv nu a fost găsit, şcoala rămâne închisă timp de 24 de ore.